Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

User Tag List

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. #1
    Senior Scrapper ziggyeor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    TN near Nashville
    Posts
    7,180
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    The Evolution of Math in the United States
    Last week I purchased a burger and fries at McDonalds for $3.58.

    The counter girl took my $4.00 and I pulled 8 cents from my pocket and
    gave it to her. She stood there, holding the
    nickel and 3 pennies. While looking at the screen on her register, I
    sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two
    quarters,
    but she hailed the manager for help. While he tried to explain the
    transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this?

    Because of the evolution in teaching math since the 1960s...


    Teaching Math In 1960

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
    is
    4/5 of the price. What is his
    profit?


    Teaching Math In 1970

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
    is
    4/5 of the price, or $80. What is his profit?


    Teaching Math In 1980

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
    production is $80. Did he make a profit?



    Teaching Math In 1990

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
    is
    $80 and his profit is $20 Your assignment: Underline the number 20.


    Teaching Math In 2000

    A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
    inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the
    preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of
    $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class
    participation after answering the question: How did the birds and
    squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong
    answers.)


    Teaching Math In 2006

    Un ranchero vende una carretera de madera para $100. El cuesto de la
    produccion era $80.
    Cuantos tortillas se puede comprar?

  2. #2
    Senior Scrapper ziggyeor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    TN near Nashville
    Posts
    7,180
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    The Evolution of Math in the United States
    Last week I purchased a burger and fries at McDonalds for $3.58.

    The counter girl took my $4.00 and I pulled 8 cents from my pocket and
    gave it to her. She stood there, holding the
    nickel and 3 pennies. While looking at the screen on her register, I
    sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two
    quarters,
    but she hailed the manager for help. While he tried to explain the
    transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this?

    Because of the evolution in teaching math since the 1960s...


    Teaching Math In 1960

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
    is
    4/5 of the price. What is his
    profit?


    Teaching Math In 1970

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
    is
    4/5 of the price, or $80. What is his profit?


    Teaching Math In 1980

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
    production is $80. Did he make a profit?



    Teaching Math In 1990

    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
    is
    $80 and his profit is $20 Your assignment: Underline the number 20.


    Teaching Math In 2000

    A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
    inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the
    preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of
    $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class
    participation after answering the question: How did the birds and
    squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong
    answers.)


    Teaching Math In 2006

    Un ranchero vende una carretera de madera para $100. El cuesto de la
    produccion era $80.
    Cuantos tortillas se puede comprar?

  3. #3
    Scrapper
    Join Date
    May 2007
    Location
    Southen California
    Posts
    198
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

  4. #4
    Senior Scrapper jujuann's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Western NC
    Posts
    19,315
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ziggy, You have just pointed out why I left the teaching profession in the mid 80's. I run into your McDonald's problem in almost every place I go. I work with my GKs so they know better. My brother has a convenience store and had all four of his children learn the proper way to count back change. They all could do it by age 7. Wish more teachers would do the same.


    Judith
    Judith

  5. #5
    Senior Scrapper
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,785
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    you said it. I went to work for a dairy boy in the sixties without a register we had to do our adding in our head or on the paper. we made change from our brain. DO I SOUND LIKE MY MOTHER.

  6. #6
    Senior Scrapper luvscraping's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Christopher, IL
    Posts
    1,574
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    wow that is soooo crazy, but of course you know that the machines will be thinking for us one day, just like the cash register thinks for us adding and subtracting for us.

    Crazy Crazy world that we live in today

  7. #7
    Senior Scrapper ziggyeor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    TN near Nashville
    Posts
    7,180
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I do think I learned how to count back change but I didn't use it much so you could even give me something really easy and I would have to stare at it to do it right! If there's a machine in front of me that can do it, then I go brain dead and can't think! My Dad was like it's 20 bux so it's this! I tried to help a friend who had a laser tag place he had to go explain the maze and someone would come up and want something and he didn't have anyone else so I'd try to help out. Would be great if they had exact but my biggest thing was I had to use the register to get the change and I did it so infrequently I always forogt.

    Ziggy

  8. #8
    Senior Scrapper Janice's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Alaska
    Posts
    3,967
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I can honestly tell you I can not remember when I got my change counted back to me. I was at Somewhere and the total was 4.78 and gave the guy a 5 and he gave me 4.78 as the change. guess he didnt clear the screen....But I did give it back. I am just that sweet.

    This is so funny cause it so true, Thanks for posting it Ziggy.
    SAS is 5 years old... please join in the 5day online crop!!!!

  9. #9
    Senior Scrapper ziggyeor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    TN near Nashville
    Posts
    7,180
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    YW and I love your little title under your name now! Cute Job Admin!

    Ziggy

  10. #10
    Senior Scrapper thecountryrose's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Missouri
    Posts
    9,258
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    The evolution of math is one of the reasons I home school !


 

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •